aktualności

trwają próby do najnowszej premiery (08/02/2014): Georga Büchnera "WOYZECK" w reż. Mariusza Grzegorzka

2013-12-02Woyzeck

Georg Büchner

obsada:
- Marta Nieradkiewicz / Dorota Pomykała / Bolesław BrzozowskiGrzegorz Grabowski / Mieczysław Grąbka / Rafał Jędrzejczyk / Marcin Kalisz / Wiktor Loga-Skarczewski / Krzysztof Stawowy / Krzysztof Zawadzki

przekład: SŁAWA LISIECKA
reżyseria i scenariusz:  MARIUSZ GRZEGORZEK (biogram na filmpolski.pl)
kostiumy: MATYLDA LEŚNIKOWSKA
światło: JOLANTA DYLEWSKA

Premiera: 2014-02-01 Scena Kameralna (ul. Starowiślna 21)


WOYZECK   (igły w głowie):

człowiek
mięso
zwierzę
ciemność
udręczenie
z Bogiem
bez Boga
z Szatanem
chyba na pewno
dotyk
straszliwie wesołe miasteczko
rytuały
czerwone usta
opuszczeni
beznadziejnie
wpatrzeni
w nadzieję

Mariusz Grzegorzek

Woyzeck to ostatnia, nieukończona sztuka młodo zmarłego wybitnego niemieckiego dramaturga Georga Büchnera (1813-1837). Losy tytułowego bohatera oparte zostały na autentycznej historii człowieka sądzonego w latach 20. XIX wieku za morderstwo; więzień ów – podobnie jak bohater dramatu – był obiektem badań naukowych pseudonaukowca-kryminologa, który usiłował znaleźć racjonalne wyjaśnienie motywów zbrodni w sferze psychiki przestępcy. Język dramatu oraz uczynienie głównym bohaterem prostego człowieka uznawane są za pierwsze zwiastuny naturalizmu w literaturze. Büchner pozostawił luźne fragmenty tekstu, jego dramat został dopracowany i opublikowany w 1879, a sceniczna premiera odbyła się dopiero w 1913.Od tego momentu Woyzeck  niemal nie schodzi z afisza teatrów na całym świecie; w Polsce od wojny był realizowany kilkadziesiąt razy, zarówno w teatrach instytucjonalnych jak i off-owych.

100 lat od prapremiery – w ramach sezonu : swinarski – próby sztuki Georga Büchnera rozpoczął w Narodowym Starym Teatrze Mariusz Grzegorzek. Inscenizacja patrona sezonu 2013/2014 – Konrada Swinarskiego (w 1966 roku na Dużej Scenie Starego Teatru) spotkała się zarówno z aplauzem, jak i wyraźnym niezrozumieniem:


Obraz sceniczny, który fascynuje wizją świata niezwykłego, konkretnego i fantastycznego zarazem. Prostota środków wyrazu. Wirtuozeria reżyserska. I wielka niepokojąca, z pogranicza nawiedzenia wyobraźnia teatralna. Swinarski (…) efektownie wszedł do klubu sześciu, ośmiu wybitnych reżyserów współczesnego teatru.                            

Jerzy Koenig „Współczesność”


Na pytanie: dla kogo to przedstawienie? – nie umiałbym dać odpowiedzi. (…) W rezultacie aktorzy na scenie wydawali się jacyś zagubieni.                   

Jerzy Bober „Gazeta Krakowska”

 

Wyszedłem z teatru pod silnym wrażeniem, podobnie jak Zygmunt Greń, który o „Wozecku” entuzjastycznie napisał w „Życiu literackim”. Ale zauważyłem, że widzom krakowskim inscenizacja się nie podobała.                                                            

Wojciech Natanson „Teatr”
 

Mariusz Grzegorzek – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta, scenograf, grafik. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserię w łódzkiej Szkole Filmowej, z którą od wielu lat związany jest jako pedagog. Od 2012 pełni funkcję rektora tej uczelni.

Twórczość Grzegorzka obejmująca różne dyscypliny i gatunki wymyka się klarownej kategoryzacji. Zarówno jego filmy (Rozmowa z człowiekiem z szafy, Królowa aniołów, Jestem Twój), jak i  spektakle teatralne czy realizacje telewizyjne reprezentują bardzo indywidualny, autorski styl, mieszają konwencje i nastroje prowadząc z widzem nieustanną grę.

Obszerny biogram reżysera na: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/1118822


Kup bilet online
copyright 2010-2014
Projekt i wykonanie serwisu aem