aktualności

Anna Dymna, aktorka Starego Teatru, wyróżniona w PLEBISCYCIE Gazety Wyborczej "Najważniejsi ludzie 25-lecia w Krakowie"

2014-01-03


fot. R. Kornecki, Stanisław Grochowiak "Chłopcy" reż. Adam Nalepa

Anna Dymna, aktorka Starego Teatru, wyróżniona w PLEBISCYCIE Gazety Wyborczej "Najważniejsi ludzie 25-lecia w Krakowie" (!)

SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

"Jedna z najpiękniejszych twarzy Krakowa, we wszystkich możliwych wymiarach.

Absolwentka krakowskiego liceum, krakowskiej PWST, wybitna aktorka Starego Teatru, pedagog. Wnuczka Kargula i Pawlaka z trylogii "Sami swoi" (wystąpiła w dwóch częściach), zjawiskowa Barbara Radziwiłłówna w "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny", eteryczna hrabianka w "Janosiku". Film kochał Dymną, teatr wielbił. Publiczność ją kochała - za szczerość i bezpretensjonalność. Dymna tą miłością postanowiła się podzielić. W 1999 roku rozpoczęła współpracę z Fundacją im. Brata Alberta, pomagała przy realizacjach inscenizacji Teatrzyku Radwanek, w którym występowali niepełnosprawni intelektualnie mieszkańcy schroniska w podkrakowskich Radwanowicach.

Cztery lata później Anna Dymna założyła w Krakowie Fundację "Mimo Wszystko", która pomaga chorym i niepełnosprawnym w całej Polsce. Potrafiła przekonać telewizję, że jej podopieczni też powinni mieć czas na antenie - prowadziła z nimi rozmowy przed kamerą. Wzruszające, ale nie smutne. Organizuje Festiwal Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty. Rok 2013 był dla niej jednym z ważniejszych - udało się jej otworzyć ośrodek Dolina Słońca w Radwanowicach, gdzie opiekę znajdzie 200 osób.

Anna Dymna pokazała Polakom, na czym polega mądre pomaganie; uczyła, i uczy, wrażliwości. Dzięki niej, i nie jest to przesada, Kraków stał się stolicą dobroczynności. Polacy to doceniają - co roku przekazują na jej fundację swój 1 procent. Aktorka zawsze podkreśla, jak ważna jest to pomoc dla jej podopiecznych - mówi, że Dolinę Słońca zbudowała razem z tysiącami anonimowych ludzi.

Od 2002 roku prowadzi Salon Poezji w Teatrze im. Słowackiego. Jest gospodynią spotkań, podczas których aktorzy czytają poezję. Na Dymną do tego salonu się chodzi, jej się słucha, jej interpretacjami wzrusza. Salon nie jest tylko krakowski - ma oddziały w całej Polsce.

Annę Dymną można spotkać w Krakowie, na spacerze. Przynajmniej ludziom wydaje się, że to spacery. Tymczasem ona pędzi przez miasto, bo wiele ma w nim do załatwienia. Do niej ludzie podchodzą - i nie tylko proszą o autograf. Chcą porozmawiać - dobrze wiedzą, że z Anną Dymną to możliwe. Polacy Dymnej dziękują. Ona wtedy się zawstydza, ponieważ nie rozumie, za co te podziękowania. Od swoich podopiecznych zawsze dostaje więcej, niż im daje - ciągle o tym przypomina."

rr

Cały tekst:
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,15216784,PLEBISCYT__Najwazniejsi_ludzie_25_lecia_w_Krakowie.html#ixzz2pKmbXGsU


Kup bilet online
copyright 2010-2014
Projekt i wykonanie serwisu aem