aktualności

27/03 >>> 12 BAB - wernisaż wystawy ANNY KOWAL // strefa BE

2014-03-21

ANNA KOWAL „12 BAB”Wernisaż wystawy: 27 marca 2014, g. 17.30, Strefa BE
Finisaż: 10 kwietnia 2014 g. 18.00

Wystawa czynna: pon.-sob. 10.00 – 13.00 oraz godzinę przed spektaklu
w budynku przy ul. Jagiellońskiej „12 Bab” to cykl będący kontynuacją projektu „Dialog 1:1” zrealizowanego w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego założeniem było zilustrowanie procesu przemian cywilizacyjnych i kulturowych w odniesieniu do twórczości Antoniego Kucharczyka, chłopskiego literata, zwanego Jantkiem z Bugaja.
Prezentowane prace stanowią wizualną interpretację wierszy Antoniego Kucharczyka „Dwanaście babskich gatunków” – zbioru krótkich, dowcipnych satyr na ludzkie słabości i przywary. W każdą z dwunastu „jantkowych” bohaterek wcielił się przed obiektywem świetny aktor Narodowego Starego Teatru – Krzysztof Globisz. Oboje, wspólnie z autorką, podjęli w tym przedsięwzięciu próbę przełamania anachronicznego sposobu myślenia o życiu na wsi, manifestując w ironiczny sposób podejście do norm narzuconych przez kulturę i sztukę. Obrazom towarzyszy nagranie, w którym Krzysztof Globisz interpretuje każdy z wierszy cyklu „Dwanaście babskich gatunków”. Do tych ról (modele i recytatora) artysta wybrany został nieprzypadkowo – od lat mieszka w tej samej gminie, co artystka i z której pochodził młodopolski poeta.

Anna Kowal – ur. w 1975 roku w Tomaszowie Lubelskim, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom na Wydziale Rzeźby w pracowni profesora Adama Myjaka. Zajmuje się malarstwem i grafiką, tworząc wielkoformatowe obrazy, będące połączeniem współczesnych technik cyfrowych z tradycyjnymi technikami malarskimi. Od trzech lat mieszka i pracuje w Bęczynie. Stypendystka MKiDN 2013.

Antoni Kucharczyk – ur. w 1874 roku w Bęczynie. Chłopski literat – samouk, znany pod pseudonimem Jantek z Bugaja (Bugaj – przysiółek wsi Bęczyn). Przyjaciel Marii Konopnickiej, Włodzimierza Tetmajera, a także Lucjana Rydla. Pisał wiersze, prozę, w dorobku ma wiele publikacji w pismach polskich i zagranicznych, z którymi regularnie współpracował. Współzałożyciel Związku Literatów Ludowych oraz miesięcznika „Wieś – jej pieśń”. Oprócz literatury zajmował się również muzyką, komponując melodie do przyśpiewek ludowych. Zmarł w 1942 roku w Paszkówce.
 
Twórczość Anny Kowal to wypadkowa malarstwa i fotografii. Punktem wyjścia do poszukiwań formalnych są fotografie, które artystka wykonuje swoim modelkom. Jak sama mówi : „interesuje mnie proces twórczy, w którym oprócz tradycyjnych technik dużo uwagi poświęcam pracy nad zdjęciami za pomocą programów graficznych, ale nie oznacza to, że praca na komputerze jest celem samym w sobie, to jeden z etapów dochodzenia do zaplanowanego efektu końcowego”. Na tak przygotowanym „podłożu”, pojawia się subtelność malarskości i faktur. Bardzo cienki, wręcz nie zauważalny papier, naniesiony na wielkoformatowe odbitki zdjęć, powoduje zmiękczenie konturów postaci i towarzyszących im rekwizytów. (Artur Trojanowski)

Projekt zrealizowany w ramach stypendium
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Kup bilet online
copyright 2010-2014
Projekt i wykonanie serwisu aem