aktualności

16/17 maja >>> XI Noc Muzeów

2014-05-14


Zapraszamy do Muzeum Starego Teatru
na
NOC PERFORMATYWNĄ

ul. Jagiellońska 1.  

 

21.30 – 1.00 -„Teatr jako performance – wędrówka po scenach Starego Teatru”

Podczas Muzealnej Nocy będzie można zwiedzać sceny najstarszego budynku teatralnego w Polsce, poznać historyczne i współczesne możliwości inscenizacyjne Starego Teatru.  

 

22.30 – 24.00 - Instalacje obrazowo-dźwiękowe w formie scen z przedstawień: „Do Damaszku”, „Król Edyp” Jana Klaty , „Jasieński” Ewy Wyskoczyl połączone z wykładem o współczesnym teatrze.


    
Do Damaszku, fot. Magda Hueckel
                           Król Edyp, fot. Magda Hueckel

Współczesny teatr, nawiązując do idei ponowoczesnego myślenia, zmienił formę narracji dramatycznej, aktorstwa, estetyki. Problemem dla widza pozostaje forma inscenizacji, wynikająca z konceptualnego porządku opartego na skojarzeniach, braku ciągu przyczynowo-skutkowego, multimediów używanych nie tylko do tworzenia wirtualnych przestrzeni i tła, ale także jako figury gry z odbiorcą. Ten stan rzeczy wymusza na aktorach inny sposób prezentacji postaci, które dziś powstają nie tyle z konsekwentnie rozwijających się zdarzeń, ile z ich chaosu i przypadkowości. Instalacje obrazowo-dźwiękowe w formie scen z przedstawień: „Do Damaszku”, „Król Edyp” Jana Klaty , „Jasieński” Ewy Wyskoczyl będą służyć zrozumieniu problemów związanych z formą
i treścią nowego teatru.

 
Jasieński, fot. Magda Hueckel

 


Kup bilet online
copyright 2010-2014
Projekt i wykonanie serwisu aem