aktualności

15/16 maja - NOC MUZEÓW 2015 W STARYM TEATRZE

2015-05-12

Światło na Stary
15/16 maja 2015    Tematem przewodnim XII Nocy Muzeów jest światło. W sztuce teatralnej światło stanowi istotny element inscenizacji: tworzy język narracji, buduje nastrój, grając z nim aktor kreuje postać. Światło pełni też funkcję użytkową oświetlając przestrzeń, dekoracje, aktorów, rekwizyty. Światło w teatrze decyduje o sposobie opowiadania historii: zmienia miejsca gry bez zmian dekoracji, określa czas prowadzonej akcji, wydobywa sensy sztuki przez sposób oświetlania przestrzeni i ludzi, akcentuje główny temat każdej sceny rzucając snop światła.
Sposób rozłożenia i rodzaj użytych świateł w przestrzeni określa estetykę sztuki. Dla aktorów światło jest partnerem w grze, dając im energię i podpowiadając emocje.
Teatralne światła budują na scenie scenografowie, reżyserzy światła z pomocą ekipy oświetleniowców. Prace prowadzone są zazwyczaj w końcowym etapie prób, gdy przestrzeń, role, kostiumy są już wypracowane. We współczesnych inscenizacjach często pojawiają się projekcje wideo czy obrazy z kamery, w które dodatkowo ‘ubrani’ są aktorzy. Takie rozwiązanie multiplikuje obrazy, dopowiada sensy, łączy formę zbliżenia filmowego z realną postacią graną na scenie. Dramaturgia przedstawień wymaga, także w sferze obrazu i światła,  by tworzyli ją artyści oraz fachowcy najwyższej klasy.

Narodowy Stary Teatr/ Muzeum Starego Teatru zapraszają na warsztaty, wystawę, przedstawienie, performans:

21.00 -22.00 – Dramaturgia i reżyseria światła w przedstawieniach NST.
Warsztaty ze scenografem Justyną Łagowską, reżyserem światła w inscenizacjach w Starym Teatrze: Trzy stygmaty Palmera Eldritcha, Oresteja, Trylogia, koprofagi…, Król Ubu, Król Lear,


Do Damaszku; fot. Magda Hueckel


22.00 -23.00 – Światło na Stary
– oprowadzanie po wystawie poświęconej znaczeniu światła w budowie teatralnej inscenizacji,


Stara kobieta wysiaduje; fot. Magda Hueckel

23.00 – 24.00 – Kwestia techniki (Nowa Scena), scenariusz i reżyseria Michał Buszewicz, oprawa wizualna Jakub Laskowski, muzyka Krzysztof Chodkiewicz, przedstawienie przygotowane z udziałem maszynistów sceny i obsługą techniczną stwarza możliwość dostrzeżenia tego, co na ogół ukryte, i co pozostaje poza obszarem zainteresowań widza,

24.00 – 1.00 – Zakochałeś się w kimś, kto nie istnieje – wystawa o per formatywnych pograniczach i miejscu czucia oraz uczucia w sztukach plastycznych i teatrze. Finisaż wystawy – Performans Jaśminy Polak.


Noc Muzeów w Narodowym Starym Teatrze
15/16 maj 2015, godz. 21.00 – 1.00
ul. Jagiellońska 1

Zaproszenia na przedstawienie Kwestia techniki do odebrania w Biurze Obsługi Widzów,
pl. Szczepański1, godz. 9.00 – 17.00, tel. 12 422 40 40
www.stary.pl


Kup bilet online
copyright 2010-2014
Projekt i wykonanie serwisu aem