aktualności

"Król Lear" uhonorowany Złotym Yorickiem

2015-08-25

Z radością informujemy, że spektakl KRÓL LEAR w reżyserii Jana Klaty uhonorowany został prestiżową nagrodą Złotego Yoricka w 22. Konkursie na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira oraz utworów inspirowanych jego dziełami, w sezonie 2014/2015 podczas 19. Festiwalu Szekspirowskiego.


fot. Magda Hueckel


Wyboru tegorocznego laureata Złotego Yoricka dokonało jury w składzie: Jacek Kopciński – przewodniczący jury, Joanna Puzyna-Chojka, Barbara Świąder-Puchowska, Łukasz Drewniak oraz Igor Gorzkowski.


fot. Magda Hueckel

W uzasadnieniu werdyktu, Przewodniczący jury, Jacek Kopciński, napisał: 
Jan Klata w swojej oryginalnej interpretacji „Króla Leara” postawił fundamentalne pytania o źródła ludzkiej władzy na ziemi, możliwość abdykacji władcy, który sprawuje swój urząd z boskiego nadania, oraz duchowy wymiar śmierci króla, który w spektaklu jest papieżem. Jurorzy docenili spójną koncepcję estetyczną spektaklu, jego klarowną kompozycję oraz warsztat artystów zaangażowanych w realizację wizji reżysera.

Konkurs o Złotego Yoricka, odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku i stanowi swoiste podsumowanie polskich szekspirowskich realizacji danego sezonu artystycznego.


Kup bilet online
copyright 2010-2014
Projekt i wykonanie serwisu aem