aktualności

11/06/2011 - KRAKÓW-BERLIN-XPRS

2011-06-08
KRAKÓW-BERLIN-XPRS
11 czerwca 2011

www.krakow-berlin-xprs.com


Narodowy Stary Teatr w Krakowie i Maxim Gorki Theater Berlin łączy od kilku lat współpraca i wymiana artystyczna. 11 czerwca 2011 roku zrealizowano wspólny projekt KRAKÓW-BERLIN XPRS o charakterze performatywnym, wchodzący w przestrzeń publiczną i będący próbą zmierzenia się z polsko-niemiecką przeszłością i przyszłością.

KRAKÓW-BERLIN XPRS był teatralną interwencją w pociągu i na jego trasie przejazdu łączącej oba miasta.

Ze stacji Kraków Główny wyruszył do stolicy Niemiec specjalny skład, w którym przez kolejne godziny podróży widzowie byli świadkami i uczestnikami działań na styku teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Wykorzystując polsko-śląsko-niemieckie historie, związane z miejscami, przez które przejeżdżał pociąg, twórcy przygotowali jednorazowe i wyjątkowe wydarzenie artystyczne.


Akcje teatralne, performance na dworcach, stacjach i peronach miast, specjalne koncerty, monologi, instalacje artystyczne i dźwiękowe, prapremierowe teksty, happeningi, projekcje filmowe i animacje plus wiele innych atrakcji i niespodzianek czekało na podróżnych pociągu IC Wawel, który przemianowany został na KRAKÓW – BERLIN XPRS.


Do projektu KRAKÓW – BERLIN XPRS zostali zaproszeni młodzi artyści – aktorzy związani z oboma teatrami, filmowcy, dramaturdzy, autorzy tekstów. Ich zadaniem było przygotowanie projektów / etiud / happeningów / akcji, dla których scenerię stanowiła  przestrzeń prawdziwego pociągu łączącego oba miasta, a także – wybrane dworce w miejscowościach, przez które ten pociąg przejeżdżał. Działania, o których mowa, zostały zaprezentowane zarówno podczas realnej teatralnej podróży pociągiem z Berlina do Krakowa, jak i w plenerach obu miast: Krakowa i Berlina.

Kierownictwo artystyczne: Armin Petras
Współpraca artystyczna (koncepcja, poszukiwanie materiałów, reżyseria): Iwona Jera
Pomysł i koncepcja projektu: Renata Kopyto
Współpraca koncepcyjna i teksty: Michał Olszewski
Współpraca: Karoline Bierner (Żary), Szymon Wróblewski (Opole, Wrocław), Wojciech Nowicki (show kulinarny), Joanna Oparek (teksty), Małgorzata Radkiewicz (program filmowy)
Dekoracje: Natascha von Steiger
Wideo i dźwięk: Mareike Trillhaas
Opracowanie graficzne materiałów: Katja Strempel
Dramaturdzy: Carmen Wolfram
Kierownictwo produkcji: Renata Kopyto, Katrin Müller
Współpraca produkcyjna: Maja Thiesen, Kinga Głowacka

Projekt Kraków-Berlin XPRS jest realizowany w ramach: polsko-niemieckiego festiwalu nowoczesnego sąsiedztwa „Sąsiedzi 2.0” oraz partnerstwa teatralnego
„Wanderlust”,
które wspiera Kulturstiftung des Bundes.

  


 
 
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
www.stary.pl; e-mail: rezerwacja@stary.pl, tel 12 422 40 40
 

ORGANIZATORZY:

GŁÓWNI PARTNERZY:


Kup bilet online
copyright 2010-2014
Projekt i wykonanie serwisu aem