aktualności

22/11/2011 - ”Czekając na Turka” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego na 6 Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni

2011-11-08

”Czekając na Turka” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego
na
6 Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni
22 listopada 2011 r.
 
Spektakl Narodowego Starego Teatru „Czekając na Turka” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego został zaprezentowany w dniu 22 listopada 2011 r. na 6 Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni.

Akcja sztuki rozgrywa się na Przełęczy Dujawa (słow. Priesmyk Dujava, 556 m n.p.m.) – na na granicy polsko-słowackiej, w granicznym (wododziałowym) łańcuchu Beskidu Niskiego.
 
W miejscu tym, do grudnia 2007 roku, działało drogowe przejście graniczne Konieczna – Becherov. Obecnie, po wejściu Polski do strefy Schengen, przejście zniknęło, a pojawiło się oczekiwanie na NOWE, ale czy na pewno LEPSZE? I czy przez wszystkich witane z taką samą radością?
 
Czy to prawda, że granica, „najświętsza ziemia kraju” została sprzedana i przez przełęcz poleci „magistrala łącząca dwa światy, zlewisko rzek morza Bałtyckiego i zlewisko morza Czarnego, karpacka brama, sześciopasmówka Dujawa…”? A jak już powstanie, to „stamtąd, z całego tamtąd, z północy na południe i tamtąd z południa na północ. Wszystko tędy pojedzie, arbuzy, volvo, kebaby, ryby, drożdże, plejstejszyny, rachatłukum, serwery, dekodery, kumin, czarczafy, imbryki, hybrydowe silniki, zebediko, lampy, alladyny, technologie, futurologie, orient, okcydent, aja sofia, brama brandenburska, pomidory, zmywarki, posypywarki, kremy do wąsów, inne kremy...”? Ale STARE, powołując się na wolność wyboru, jakoś nie nie chce się modernizować.
 
Spektakl Starego Teatru jest częścią projektu „After the Fall – Europe After 1989”, realizowanego przez Goethe Institut, Staatschauspiel Dresden i Theaterbüro Mülheim i współfinansowanego przez niemieckie Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych.          
 
Organizator 6 Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni:
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni


 
 


Kup bilet online
copyright 2010-2014
Projekt i wykonanie serwisu aem