aktualności

25/11/2011 - Jubileusz Haliny Kwiatkowskiej w Starym Teatrze "70/90"

2011-11-16


Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z dumą informuje o Jubileuszu Pracy Artystycznej
Haliny Kwiatkowskiej "70/90 czyli SIEDEMDZIESIĄTKA DZIEWIĘĆDZIESIĘCIOLATKI", który odbył się 25 listopada 2011 r.


fot. T. Żurek – spektakl „Tartuffe” w reż. M. Grabowskiego


Halina Kwiatkowska
- aktorka, absolwentka polonistyki UJ, pedagog, autorka książek

Pierwsze doświadczenia teatralne Haliny Kwiatkowskiej rozpoczęły się w gimnazjum w rodzinnych Wadowicach. Działał tam amatorski teatr międzyszkolny. U boku Karola Wojtyły zagrała Anielę w "Ślubach panieńskich" A. Fredry, tytułowe role w "Balladynie" J. Słowackiego i "Antygonie" Sofoklesa. Właściwy debiut sceniczny nastąpił 1 listopada 1941 roku w przedstawieniu "Król Duch" J. Słowackiego w konspiracyjnym Teatrze Rapsodycznym stworzonym w Krakowie przez Mieczysława Kotlarczyka, w którym występowała do 1947 r.

Kolejno współpracowała z krakowskimi scenami: Teatrem TUR (1947 - 48), Państwowymi Teatrami Dramatycznymi (1948 - 53). W 1954 roku rolą Warii w "Wiśniowym sadzie" w reżyserii Władysława Krzemińskiego rozpoczęła pracę w zespole Starego Teatru pozostając w nim niezmiennie do dziś.

Aktorstwo Haliny Kwiatkowskiej cechuje dynamika połączona ze skupieniem i oszczędnością środków wyrazu, wielka kultura i precyzja słowa, perfekcyjne operowanie głosem, doskonałe opanowanie sylwetki. Dodatkowymi atutami artystki są znakomity głos i muzykalność wykorzystywane wielokrotnie w teatrze i kabarecie ("Jama Michalika").

Zniewalała urodą i wdziękiem w rolach amantek, wzruszała odkrywając głębię psychologiczną kreowanych postaci, zaskakiwała odwagą formalną i otwarciem na teatralny eksperyment, bawiła finezją i lekkością w rolach komediowych. Kilkadziesiąt zagranych ról bardzo zróżnicowanych gatunkowo - od klasycznej komedii po Beckettowski egzystencjalizm - powstało we współpracy z najwybitniejszymi reżyserami polskiego teatru: Jerzym Jarockim (Dwojra w "Zmierzchu" I. Babla, Królowa w "Cymbelinie" Szekspira, Dama w "Śnie o Bezgrzesznej" J. Jarockiego i J. Opalskiego), Konradem Swinarskim (Była Arystokratka w "Nieboskiej komedii" Z. Krasińskiego, Wieśniaczka, Dama I w "Dziadach" A. Mickiewicza, Zosia w "Wyzwoleniu" S. Wyspiańskiego), Józefem Szajną (Rosika Prangier w "Onych" i Tatiana w "Nowym wyzwoleniu" Witkacego), Zygmuntem Hübnerem (Miss Furnival w "Czarnej komedii" P. Schaffera).

W czerwcu 2006 roku na Dużej Scenie Starego Teatru odbyła się premiera "Tartuffe'a" Moliera w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, w której aktorka stworzyła doskonałą rolę Pani Pernelle [na zdjęciu]. Spektakl ten prezentowany jest do dziś, cieszy się niesłabnącą popularnością i grany jest przy pełnej widowni.

Profesor Halina Kwiatkowska przez czterdzieści lat była wykładowcą krakowskiej PWST. Uczyła piosenki, prozy, wiersza, w końcu stworzonego przez siebie przedmiotu - "kultury bycia". Wychowała 586 studentów.

Wraz z Ewą Otwinowską napisała dwie sztuki teatralne: "Ogłoszenie matrymonialne" i "Sytuację bez wyjścia". Jest autorką kilkakrotnie wznawianych książek wspomnieniowych: "Porachunki z pamięcią", "Wielki Kolega", "Boyowym szlakiem, czyli a to ci kabaret" (współautorstwo Bruno Miecugow) oraz najnowszej publikacji "Nie ma takiego imienia" (2011).

Odznaczona m.in.: Złotą Odznaką Miasta Krakowa (1965), Odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1977), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1981), Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2007), Medalem Honoris Gratia (2011).


Kup bilet online
copyright 2010-2014
Projekt i wykonanie serwisu aem