aktualności

19/11/2012 - Filmowy zapis teatralnego projektu: KRAKÓW-BERLIN-XPRS

2012-11-18

 
Filmowy zapis teatralnego projektu:
KRAKÓW-BERLIN-XPRS

19 listopada 2012, godz. 18:00
(Nowa Scena, ul. Jagiellońska 1; wstęp wolny)

autorstwa Michała Grabowskiego11 czerwca 2011 roku ze stacji Kraków Główny wyruszył do stolicy Niemiec specjalny skład, w którym przez kolejne godziny podróży widzowie byli świadkami i uczestnikami działań na styku teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Wykorzystując polsko-śląsko-niemieckie historie, związane z miejscami, przez które przejeżdżał pociąg, twórcy przygotowali jednorazowe i wyjątkowe wydarzenie artystyczne.

Akcje teatralne, performance na dworcach, stacjach i peronach miast, specjalne koncerty, monologi, instalacje artystyczne i dźwiękowe, prapremierowe teksty, happeningi, projekcje filmowe i animacje plus wiele innych atrakcji i niespodzianek czekało na podróżnych pociągu IC Wawel, który przemianowany został na KRAKÓW – BERLIN XPRS.

Do projektu KRAKÓW – BERLIN XPRS zostali zaproszeni młodzi artyści – aktorzy związani z oboma teatrami, filmowcy, dramaturdzy, autorzy tekstów. Ich zadaniem było przygotowanie projektów / etiud / happeningów / akcji, dla których scenerię stanowiła przestrzeń prawdziwego pociągu łączącego oba miasta, a także – wybrane dworce w miejscowościach, przez które ten pociąg przejeżdżał. Działania, o których mowa, zostały zaprezentowane zarówno podczas realnej teatralnej podróży pociągiem z Berlina do Krakowa (we współpracy z koleją, co umożliwiło to transgraniczne wydarzenie teatralne), jak i w plenerach obu miast: Krakowa i Berlina.

Projekt KRAKÓW-BERLIN-XPRS został nominowany przez Redakcję Gazety Wyborczej do krakowskich „Kulturalnych Odlotów 2011” w kategorii „Miejsce”.

Kierownictwo artystyczne: Armin Petras
Pomysł i koncepcja projektu: Renata Kopyto
Współpraca koncepcyjna i teksty: Michał Olszewski, Joanna Oparek
Reżyseria: Iwona Jera
Współpraca: Karoline Bierner (Żary), Szymon Wróblewski (Opole, Wrocław), Wojciech Nowicki, Stanisław Mancewicz (show kulinarny), Armin Petras, Thomas Urban (teksty), dr Małgorzata Radkiewicz (program filmowy)
Dekoracje: Natascha von Steiger
Wideo i dźwięk: Mareike Trillhaas
Muzycy: Jakub Miarczyński, Michał Sarapata, Karol Jagieła
Opracowanie graficzne materiałów: Katja Strempel
Dramaturgia: Carmen Wolfram
Kierownictwo produkcji: Renata Kopyto, Katrin Müller
Współpraca produkcyjna: Maja Thiesen, Kinga Głowacka

Projekt Kraków-Berlin XPRS jest realizowany w ramach: polsko-niemieckiego festiwalu nowoczesnego sąsiedztwa „Sąsiedzi 2.0” oraz partnerstwa teatralnego „Wanderlust”, które wspiera Kulturstiftung des Bundes.


Kup bilet online
copyright 2010-2014
Projekt i wykonanie serwisu aem