aktualności

IWAN WYRYPAJEW laureatem PASZPORTÓW POLITYKI 2012 w kategorii TEATR!

2013-01-15


IWAN WYRYPAJEW otrzymał "PASZPORT POLITYKI"  w kategorii "TEATR" za: "przypomnienie polskiemu teatrowi, że sztuka sceniczna może również być poezją. Za wiarę w siłę opowieści i żelazną konstrukcję tekstu oraz eksperymenty ze sceniczną tożsamością aktora."

LAUREATOWI GRATULUJEMY!

Iwan Wyrypajew

Dramaturg, reżyser i scenarzysta. Urodził się w 1974 roku w Irkucku. Ukończył wydział aktorstwa Akademii Teatralnej w Irkucku, studiował też reżyserię w Wyższej Szkole Teatralnej im. Szczukina w Moskwie. Twórca studyjnego teatru Przestrzeń Gry w Irkucku (1998); tamtejsza premiera sztuki Sny, napisanej i wyreżyserowanej przez Wyrypajewa, przyniosła twórcy międzynarodowy rozgłos, ale spotkała się nieprzychylnymi reakcjami władz, co doprowadziło do zamknięcia sceny. W 2001 roku rozpoczął współpracę z nowo powstałym w Moskwie Teatrem.doc. Jest także współzałożycielem Teatru Praktika, gdzie wyreżyserował swoją ostatnią sztukę Iluzje (spektakl był prezentowany w Łodzi na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, 2012). Najwięcej nagród do tej pory zebrał wyreżyserowany przez autora dramat Tlen ­– m.in. Grand Prix festiwalu Kontakt w Toruniu, Złotą Maskę w Moskwie oraz nagrodę rosyjskiego festiwalu Nowy Dramat. Ten ostatni festiwal wyróżnił także jego inscenizacje sztuk Księga Rodzaju nr 2 i Lipiec.

W Polsce do tej pory Wyrypajew wyreżyserował swoje dwie sztuki: Lipiec z Karoliną Gruszką, która zebrała świetne recenzje (w Teatrze na Woli, 2009) oraz Taniec „Delhi” (w Teatrze Narodowym, 2010). Po jego dramaty w naszym kraju sięgali m.in. Agnieszka Olsten, Małgorzata Bogajewska i Aleksandra Konieczna (Tlen), Łukasz Kos (Sny), Michał Zadara (Księga Rodzaju 2), Agnieszka Glińska (Iluzje). Najbardziej popularne są Walentynki, które doczekały się w Polsce już kilkunastu realizacji. Dramaty Iwana Wyrypajewa grane są często za granicą; poza wymienionymi ma jeszcze w swoim dorobku sztuki Miasto, gdzie ja, Komedia oraz Dream Works. W 2005 roku ukazała się jego książka 13 tekstów napisanych jesienią.

Wyrypajew jest także uznanym scenarzystą i reżyserem filmów artystycznych, m.in.: Euforia (2006, m.in. Grand Prix 22. Warszawskiego Festiwalu Filmowego oraz Mały Złoty Lew –nagroda jury młodzieżowego 63. Festiwalu Filmowego w Wenecji, nagroda specjalna Jury festiwalu Kinotaur 2006) oraz Tlen (2008, m.in. nagroda dla najlepszego reżysera, za najlepszą muzykę oraz nagroda filmoznawców i krytyków na rosyjskim festiwalu filmowym Kinotaur 2009, a także wyróżnienie publiczności Festiwalu Era Nowe Horyzonty w Polsce). Obecnie trwają prace nad ekranizacją Tańca „Delhi”.

Realizacje w Starym Teatrze: "Iluzje" (premiera: 27 kwietnia 2012 roku na Dużej Scenie).


fot. Ryszard Kornecki

Najbliższe spektakle: 22, 23 / 01 / 2013


"Iluzje. Autorski spektakl Iwana Wyrypajewa, rosyjskiego dramatopisarza coraz silniej zapuszczającego, także dzięki żonie, aktorce Karolinie Gruszce, korzenie w Polsce. W największym skrócie: śmieszny i tragiczny traktat o miłości, rozpisany na cztery głosy. Szerzej: o ludzkim niespełnieniu, nienasyceniu, niepewności, co do uczuć swoich i swoich najbliższych. W obsadzie gwiazdy: Anna Dymna, Krzysztof Globisz, Katarzyna Gniewkowska i Juliusz Chrząstowski."


Aneta Kyzioł w tygodniku "POLITYKA" (28 marca 2012) zapowiada premierę w Starym Teatrze:Kup bilet online
copyright 2010-2014
Projekt i wykonanie serwisu aem