aktualności

NAGRODA wARTo dla Marty Ojrzyńskiej

2013-02-21NAGRODA
GAZETY WYBORCZEJ WROCŁAW "wARTo" W KATEGORII "TEATR" DLA MARTY OJRZYŃSKIEJ


Marta Ojrzyńska - aktorka Starego Teatru wraz z Anną Ilczuk i Agatą Kucińską zdobyły 21 lutego 2013 Nagrodę Kulturalną "Gazety Wyborczej – Wrocław" wARTo w kategorii Teatr.

Aktorki doceniono za "wspaniały, dojrzały spektakl Molly B., zainspirowany ostatnim rozdziałem Ulissesa Jamesa Joyce’a. Przedstawienie byłoby zupełnie inną opowieścią, gdyby nie osobiste, wspólne doświadczenia aktorek".

Tekst Magdy Piekarskiej w "Gazecie Wyborczej – Wrocław" (2013 nr 40 z 16–17 lutego) o nagrodzonym tercecie:

Marta Ojrzyńska, Anna Ilczuk, Agata Kucińska

Zaprzyjaźniły się we wrocławskim XIII LO, gdzie razem się uczyły. Potem była scena alternatywna (m.in. wrocławska grupa Ad Spectatores), a później ich zawodowe drogi się rozeszły – Ilczuk jest aktorką Teatru Polskiego we Wrocławiu, Kucińska utalentowaną lalkarką, a Ojrzyńska gra w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, ale reżyseruje też własne spektakle. Po latach spotkały się znowu, żeby zrealizować najbardziej kobiecy spektakl w historii Ad Spectatores, wyreżyserowany przez Ojrzyńską. Przedstawienie Molly B., zainspirowane ostatnim rozdziałem Ulissesa Jamesa Joyce’a byłoby zupełnie inną opowieścią, gdyby nie osobiste, wspólne doświadczenia aktorek.

– Agata Kucińska i Anna Ilczuk zmierzyły się na scenie z jedną z najbardziej intrygujących postaci literackich – mówi Jolanta Kowalska. – Wielki monolog Molly Bloom, niewiernej Penelopy, przewrotnie wpisanej przez Joyce’a w mit Odyseusza, w spektaklu Ad Spectatores staje się podróżą w głąb najrozmaitszych mitologii kobiecych, które są tu efektownie rozbrajane. Molly Bloom w interpretacji Ilczuk i Kucińskiej przeczy kanonicznym wizerunkom kobiecości, i tym tradycyjnym, i tym uformowanym przez kulturę współczesną. W tej postaci, którą artystki podzieliły na dwie niekoniecznie przystające do siebie połówki, jest pierwotna siła i bezkompromisowa, czasem zawstydzająca szczerość. Efekt jest tym ciekawszy, że do tekstu Joyce’a dodano tu materiał z aktorskich improwizacji. To role radykalne i podane bez znieczulenia, choć równocześnie piekielnie zabawne.

Marta Ojrzyńska w wybranych spektaklach Starego Teatru:fot. R. Kornecki
("Śmierć i zmartwychwstanie świata" reż. E. Marciniak)fot. B. Sowa
("Werter" reż. M. Borczuch)


Kup bilet online
copyright 2010-2014
Projekt i wykonanie serwisu aem