aktualności

26/03/2013 - Teatralny warsztat edukacyjny do spektaklu „Poczet Królów Polskich”

2013-03-01


Teatralny warsztat edukacyjny do spektaklu „Poczet Królów Polskich”
w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego
26 marca 2013 r. (wtorek)


1. GRUPA PIERWSZA – WARSZTAT DLA NAUCZYCIELI, W GODZ. 10.00 – 13.00

2. GRUPA DRUGA – UCZNIOWIE SZKÓŁ ŚREDNICH, W GODZ. 15.00 – 18.00Idea warsztatu i prowadzenie: Justyna Sobczyk, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego

 

Warsztat odbywa się przed spektaklem i służy wprowadzeniu widza w tematy podejmowane przez twórców przedstawienia. Działania teatralne w przestrzeni scenografii przygotowują uczestników na konfrontację z historią własnego państwa.

Jaką wiedzę / niewiedzę historyczną noszę w sobie?

Kto przyczynił się do zbudowania mojej tożsamości?

Jaki mam obraz społeczeństwa w swojej głowie?

Czyj to obraz?

Co się dzieje ze mną, kiedy staję w punkcie, w którym przecinają się co najmniej trzy rzeczywistości: osobista, historyczna i teatralna?

Warsztat ma charakter praktyczny, będziemy szukać odpowiedzi wspierając się językiem teatru, a więc w działaniu,
w graniu, w improwizacji. Znajdziemy się w przestrzeni, w której rozgrywa się akcja spektaklu „Poczet Królów Polskich”. Jaka to przestrzeń? Kim jestem i jak się czuję w tej przestrzeni i w tym państwie? Kto jest tu teraz, a kto był tutaj wcześniej?

Justyna Sobczyk – reżyserująca pedagożka teatru (Universität der Künste w Berlinie, wydział pedagogiki teatralnej), absolwentka pedagogiki specjalnej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Wiedzy o Teatrze (wydział zaoczny) w warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Stypendystka organizacji GFPS (Gemeinschaft für Wissenschaft und Kultur in Mittelund Osteuropa) oraz DAAD (Deutscher Akademischer Austausch Dienst). W trakcie studiów aktorka alternatywnego teatru Wiczy w Toruniu. W Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego inicjuje i rozwija projekty z zakresu pedagogiki teatralnej (www.instytut-teatralny.pl), prowadząc zajęcia z aktorami, nauczycielami, animatorami, lokalnymi liderami i młodzieżą. Prowadzi także zajęcia z pedagogiki teatralnej na Akademii Teatralnej w Warszawie. Współzałożycielka Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Od ośmiu lat kieruje Teatrem 21, który angażuje osoby z niepełnosprawnością intelektualną (www.teatr21.waw.pl); wyreżyserowała spektakl Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana (www.dorman.e-teatr.pl). W tym roku znalazła się w gronie osób biorących udział w światowej konferencji zorganizowanej przez Kennedy Center w Waszyngtonie, która skupiła twórców teatralnych pracujących z osobami niepełnosprawnymi. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2013.


Warsztaty przeznaczone są dla nauczycieli i uczniów szkół średnich, zainteresowanych poszerzeniem wiedzy na temat idei i funkcjonowania współczesnego teatru. Odbędą się w scenografii spektaklu Poczet Królów Polskich na Scenie Kameralnej Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie przy ul. Starowiślnej 21 w dniu
26 marca 2013 roku w dwóch terminach:

1. Grupa pierwsza – Warsztat dla nauczycieli, w godzinach 10.00 – 13.00

2. Grupa druga – Uczniowie szkół średnich, w godzinach 15.00 – 18.00

Dla wszystkich uczestniczących w warsztatach teatr oferuje zniżki na bilety (15 pln) na spektakl Poczet Królów Polskich w dwóch terminach – 26 i 27 marca 2013 r. 

Warsztat Justyny Sobczyk do spektaklu „Poczet Królów Polskich” odbędzie się w ramach współpracy z Instytutem Teatralnym Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.


ZAPISY I INFORMACJA:

Biuro Obsługi Widzów:
pl. Szczepański 1, tel. 12 422 40 40, fax 12 292 75 12, rezerwacja@stary.pl

Godziny otwarcia biura: pn.-pt. w godz. 9:00-17:00, sb. w godz. 9:00-13:00

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, 31-010 Kraków, ul. Jagiellońska 5, www.stary.pl


Kup bilet online
copyright 2010-2014
Projekt i wykonanie serwisu aem