aktualności

Projekt "Dotknij Teatru" - od poniedziałku 18 do 28 marca 2013 przygotowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

2013-03-13Spektakle, warsztaty edukacyjne, zwiedzania teatrów, spotkania z twórcami przygotowały krakowskie teatry w ramach ogólnopolskiego projektu Dotknij Teatru, który będzie realizowany od 18 do 28 marca. Projekt ma uświetnić Międzynarodowy Dzień Teatru, obchodzony 27 marca od 1962 r.
W krakowskie obchody włączą się: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej (główny koordynator krakowskich obchodów), Teatr im. Juliusza Słowackiego, Teatr Ludowy, Teatr Bagatela, Teatr Łaźnia Nowa, Teatr Nowy, Teatr KTO, Teatr BARAKAH.

W Starym Teatrze, w ramach projektu, 23 marca na Scenie Kameralnej odbędzie się premiera "Pocztu Królów Polskich" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego. Kolejne pokazy sztuki widzowie zobaczą: 24, 26, 27 i 28 marca. Produkcja spektaklu została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Premierę "Pocztu Królów Polskich" poprzedzi - od 19 do 22 marca - cykl warsztatów i improwizacji. Ich celem będzie wypracowanie pomysłów na nowe sztuki teatralne inspirowane historią I Rzeczpospolitej i jej władców. W warsztatach udział wezmą cztery grupy, składające się z reżysera oraz aktorów Starego Teatru. Zespoły będą się spotykać codziennie rano, aby analizować fragmenty kronik historycznych i dokumenty. Wieczorami zaś, w sali Muzeum Starego Teatru, publicznie będą prezentować improwizowane sceny powstałe na podstawie tekstów historycznych.

W programie tegorocznej imprezy znalazło się ponad 540 wydarzeń, w których udział wezmą widzowie 41 miast wszystkich województw. W całej Polsce projekt realizują teatry instytucjonalne, muzea, ośrodki kultury, a także fundacje, stowarzyszenia, teatry i artyści niezależni.

To najszersza, interdyscyplinarna forma obchodów Dnia Teatru w kraju, a wybrana dla niej nazwa – Dotknij Teatru – wskazuje jednocześnie na wielość proponowanych form teatralnych, a jednocześnie bardzo szeroką grupę odbiorców. Program oparty jest na współdziałaniu różnych grup wiekowych. Promuje i popularyzuje sztukę teatru i czyni ją dostępną w najróżniejszych przestrzeniach.

Po raz pierwszy projekt Dotknij Teatru miał miejsce w Łodzi w 2010 roku. Inicjatorem projektu była grupa łódzkich artystów i animatorów kultury, a liderem i koordynatorem – Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. W 2012 roku dzięki współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego z Warszawy, akcja rozszerzyła się pod wspólną nazwą, a łódzkie założenia ideologiczne i programowe wcielili w działanie partnerzy z kraju. Dotknij Teatru zorganizowano w czterech województwach łódzkim, mazowieckim, wielkopolskim i śląskim.fot. A. Więckowska

W konferencji wzięli udział przedstawiciele krakowskich teatrów, zaangażowanych w projekt:
Teatru BARAKAH - Anna Wyrwik
Teatru im. Juliusza Słowackiego - Damian Słowiaczek
Teatru KTO - Danuta Różycka
Teatru Ludowego - Jerzy Fedorowicz
Teatru Łaźnia Nowa - Bartosz Szydłowski
Narodowego Starego Teatru – Sebastian Majewski i Goran Injac
oraz Instytutu Teatralnego - Agnieszka Szymańska
fot. A. Więckowska


Kup bilet online
copyright 2010-2014
Projekt i wykonanie serwisu aem