aktualności

16/04/2013 - Klub pod Jaszczurami: KLATA – MAJEWSKI – LECHMAN – JĘKOT – SZOSTAK rozmawiali o spektaklu „Dumanowski side A i B”

2013-04-11
SLOT Kraków i STARY TEATR

SZTUKA WYBORU – SZTUKA ODBIORU #1

SPOTKANIE ZE STARYM TEATREM 

KLATA – MAJEWSKI – LECHMAN – JĘKOT – SZOSTAK

rozmawiają o spektaklu „Dumanowski side A i B”

 

16 kwietnia 2013 r. (wtorek), godz. 19.00

Klub pod Jaszczurami, Rynek Główny 8
krakow.slot.art.pl

Współczesna kultura oferuje ogromne bogactwo dzieł i wydarzeń, spośród których zmuszeni jesteśmy nieustannie wybierać. Czym się kierować? Jak odnajdywać w tym potopie to, co godne uwagi? Jak odczytywać teksty zaskakujące, trudne, niecodzienne?

Podczas spotkań SZTUKA WYBORU – SZTUKA ODBIORU chcemy poznawać i mierzyć się z odczytywaniem dzieł nieodkrytych, a godnych polecenia i uwagi. Chcemy uczyć się sztuki wyboru oraz odbioru sztuki – od najlepszych. Chcemy, by była to zarówno przestrzeń nauki, jak i otwartej dyskusji.

Cykl zainaugurowało spotkanie z twórcami spektaklu „Dumanowski side A i B”, którego premiera zaplanowana jest na 27 kwietnia. Oprócz dramaturgów Martyny Lechman i Tomasza Jękota, dołączyli również dyrektorzy Starego Teatru: Jan Klata i Sebastian Majewski.

Nieczęsto się zdarza, że ten sam temat/tekst możemy oglądać podczas jednego wieczoru w dwóch różnych realizacjach, jak będzie to miało miejsce w przypadku tej premiery. Choć nie jest to zabieg teatrowi zupełnie obcy. Tym razem sprawę komplikuje fakt, że materia literacka stanowiąca inspirację tego podwójnego spektaklu jest na tyle płynna i enigmatyczna, że może stanowić podstawę do bardzo rozbieżnych interpretacji. Tym ciekawiej zapowiada się efekt końcowy, który zobaczymy 27 kwietnia 2013 roku.

Dumanowski Wita Szostaka to rodzaj powieści-apokryfu o wyimaginowanym bohaterze narodowym, który żył przez 123 lata rozbiorów. W swoim bogatym w wydarzenia życiu spotkał ludzi, których nazwiska dobrze znamy, ale ich powieściowe biografie układają się zupełnie inaczej niż w szkolnych podręcznikach. Osadzając większość akcji w Krakowie, autor wykreował intrygującą wizję miasta, którego genius loci zniewala, zasysa i odmienia ludzkie losy. Na kartach powieści bowiem władzę w Krakowie sprawuje książę Czartoryski, Mickiewicz odkrywa powołanie duchowne i zostaje biskupem, a Słowacki – realizuje się zawodowo jako bankier.

Powieść – napisana sugestywnie, barwnie i z poczuciem humoru – to fascynująca wizja alternatywnej historii Polski XIX i XX  wieku. I wspaniały materiał do refleksji o mechanizmach narodzin narodowych mitów. Autor pokazuje, że pozostają one do końca nieodgadnione, a o ich kształcie decydują nie tylko potrzeby tworzących go ludzi, ale również zwykły przypadek. Powieściowy Józafat Dumanowski do końca pozostaje postacią niejednoznaczną, liczni biografowie nigdy nie ustalą ostatecznej wersji jego życiorysu, gdyż zachowane źródła są nieliczne i sprzeczne. Nie wiemy nawet, czy był jedną osobą, czy na jego mityczny los złożyło się kilka różnych życiorysów. Co więcej, odmalowany przez Szostaka wizerunek Dumanowskiego wydaje się na tyle kontrowersyjny, że właściwie trudno zrozumieć, dlaczego został on uznany za narodowego bohatera, dołączając do panteonu krakowskich świętych.

Na te – i inne – pytania postarają się odpowiedzieć dwie ekipy realizatorów, które zmierzą się z legendą tej szalenie tajemniczej postaci. W ramach re_wizji BIO.S przygotują dwa autorskie warianty biografii Dumanowskiego – side A i side B – które złożą się na spektakl grany na Dużej Scenie naszego teatru.

 

DLA SLOTOHOLIKÓW

Cykl spotkań SZTUKA WYBORU – SZTUKA ODBIORU pod szyldem SLOT Kraków jest rozwinięciem SLOT Festów, które odbywają się co pół roku, skupiając na wspólnej przestrzeni nieprzebraną ilość tematów i form, a także wielu niezwykłych gości. Ponieważ podczas takiego weekendu często nie sposób uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach ani skupić się dłużej na jednym temacie, chcemy spotykać się częściej i wnikać głębiej w wybrane tematy.
Kup bilet online
copyright 2010-2014
Projekt i wykonanie serwisu aem