aktualności

27,28/04/2013 - „Paw królowej” w reż. Pawła Świątka na Festiwalu Wybrzeże Sztuki 2013 w Gdańsku

2013-04-24„Paw królowej” w reż. Pawła Świątka
na Festiwalu Wybrzeże Sztuki 2013 w Gdańsku
27, 28 kwietnia 2013


„Paw królowej” w reżyserii Pawła Świątka -  spektakl Narodowego Starego Teatru,  zostanie zaprezentowany w dniach 27 i 28 kwietnia 2013 r. na Festiwalu Wybrzeże Sztuki 2013 w Gdańsku na Scenie kameralnej w Sopocie.

Paw królowej jest protest songiem na temat zbiorowej manipulacji. Wszystko w tym spektaklu jest w języku, który powstaje z zasłyszanych błędów, skarłowaciałych stereotypów i wszechobecnej powagi naszego języka. Tak właśnie mówimy, na taki język jest programowana medialna przestrzeń komunikatów i sloganów, które w dobie szybkiej informacji stały się narzędziem sprawowania kontroli. Chcieliśmy zrobić spektakl dezynwoltury, upojenia absurdem dźwięków i marzeniem o nowej wspólnocie językowego kaprysu.

Paweł Świątek
VI edycja Festiwalu Wybrzeże Sztuki

o festiwalu:

Festiwal Wybrzeże Sztuki to coroczny przegląd najciekawszych, najwybitniejszych i najgłośniejszych, a czasami również kontrowersyjnych spektakli prezentowanych na polskich scenach. Dotąd odbyło się V zasadniczych, wiosenno-letnich edycji Festiwalu oraz jesienne aneksy do edycji IV i V. To dzięki naszemu festiwalowi trójmiejska publiczność mogła zobaczyć mistrzowskie przedstawienia Jerzego Jarockiego, Grzegorza Jarzyny i Krystiana Lupy, słynne, oryginalne spektakle Krzysztofa Warlikowskiego, Jana Klaty, Mai Kleczewskiej i duetu Demirski i Strzępka. Ogromny rozgłos i entuzjastyczne oceny zyskała DANUTA W., premierowo zaprezentowana przez Krystynę Jandę właśnie na naszej scenie podczas ostatniej jesiennej edycji! Przez naszą scenę dzięki Festiwalowi Wybrzeże Sztuki przewinęło się wielu wybitnych polskich aktorów. W mistrzowskich kreacjach nasza publiczność mogła podziwiać obok Krystyny Jandy m.in. Danutę Stenkę, Annę Dymną, Maję Komorowską, Danutę Szaflarską, Kingę Preiss, Katarzynę Figurę, Jana Peszka, Jana Frycza, Piotra Machalicę, Jerzego Trelę, Jana Englerta, Tomasza Karolaka i Zbigniewa Zapasiewicza.

Odpowiedzialny za program festiwalu dyrektor Teatru Wybrzeże, Adam Orzechowski, opatrzył tegoroczne menu hasłem "Fajnie być Bogiem!...?", z wykrzyknikiem i znakiem zapytania obok siebie. Wykrzyknik mówi może tyle, że spektakle wspólnie pokazują naiwny entuzjazm, z jakim człowiek współczesny stawia siebie w roli Stwórcy. Znak zapytania zaś mówi chyba o wątpliwościach, jakie ten proceder może budzić. Choćby takich, jakie pojawiają się w "Nietoperzu", premierze TR Warszawa w reżyserii Kornela Mundruczo, opisywanej jako "operetka o eutanazji".

więcej o festiwalu: http://www.teatrwybrzeze.pl

 


Kup bilet online
copyright 2010-2014
Projekt i wykonanie serwisu aem