aktualności

25,26/05/2013 > "Szybka indywidualna rozmowa w cztery oczy z aktorami Swinarskiego"

2013-05-24
ZAPROSZENIE


Szybka indywidualna rozmowa w cztery oczy z aktorami Swinarskiego


25, 26 maja 2013 r.

W dniach 25, 26 maja w godzinach 17.00 – 19.00, 19.30 – 21.30 widzowie mieli możliwość porozmawiać z aktorami Swinarskiego. W zdarzeniu wzieli udział:
Elżbieta Karkoszka
Halina Kwiatkowska
Danuta Maksymowicz
Anna Polony
Hanna Smólska
Andrzej Buszewicz
Aleksander Fabisiak
Zygmunt Józefczak
Tadeusz Malak
Leszek Piskorz
Jerzy Trela


TUTAJ: RELACJA FOTOGRAFICZNA NA FACEBOOKU


STREFA BE (d. Muzeum, ul. Jagiellońska 1)

ZAPRASZAMY!

Swinarski>>bio.s to rodzaj multimedialnej instalacji przywołującej postać i twórczości Konrada Swinarskiego (1929 – 1975), wielkiego artysty europejskiego teatru XX wieku, wybitnego interpretatora sztuk szekspirowskich, polskiego romantyzmu i dzieł Wyspiańskiego, wyjątkowego nauczyciela w prowadzeniu aktorów na scenie.

Swinarski należał do pokolenia doświadczonego przez wydarzenia II wojny światowej, które brutalnie zapisały się w jego osobistym życiu. To ‘dotknięcie’ historii miało decydujący wpływ na odczytanie przez reżysera literatury na scenie, czy to w sposobie uwikłania bohaterów w społeczne i polityczne zależności, czy w niejasnej ocenie moralnych i etycznych zachowań postaci. Z usprawiedliwienia osobistej klęski wyrosły jego wielkie inscenizacje poszukujące odpowiedzi na fundamentalne pytania, stawiane wobec polskiej i niemieckiej historii, (Swinarski pochodził z polsko-niemieckiej rodziny), polskiego katolicyzmu i Heglowskiego rozumienia rozwoju Ducha Narodów.

W latach 60. powstały wielkie inscenizacje Swinarskiego w Schiller Theater w Berlinie (Marat/Sade, Pluskwa). W tym samym czasie reżyser rozpoczął współpracę ze Starym Teatrem (1965-1975), przygotował tu jedenaście inscenizacji, m.in.: Nieboską komedię Krasińskiego, Woyzecka Büchnera, Fantazego Słowackiego, Wszystko dobre, co się dobrze kończy Szekspira, Dziady Mickiewicza, Wyzwolenie Wyspiańskiego. W Starym spotkał znakomity zespół artystów - aktorów, kompozytorów - z ich wspólnej pracy powstały arcydzieła wyznaczające styl interpretacji narodowej literatury na całe półwiecze.Kup bilet online
copyright 2010-2014
Projekt i wykonanie serwisu aem