aktualności

15/08/2013 - zmarł Sławomir Mrożek - wybitny dramatopisarz, prozaik, rysownik od półwiecza związany z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie

2013-08-19Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Sławomira Mrożka -

wybitnego dramatopisarza, prozaika, rysownika od półwiecza związanego z

Narodowym Starym Teatrem w Krakowie.

Bez Jego ironii, dystansu i humoru znacznie trudniej byłoby zrozumieć

absurdy naszego świata.

Rodzinie i Bliskim wyrazy głębokiego współczucia

Dyrekcja i Zespół Narodowego Starego Teatru

Nicea, 15 sierpnia 2013 roku, czwartek, nad ranem ­– w wieku 83 lat zmarł Sławomir Mrożek prozaik, dramaturg, autor rysunków satyrycznych – jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy wydawany i wystawiany na całym świecie.

Z Narodowym Starym Teatrem związany był ponad pół wieku. 

Pierwsza premiera dramatu Indyk w reżyserii Lidii Zamkow odbyła się w 1961 roku, kolejna również w jej reżyserii Postępowiec w trzech aktach w roku następnym.

Stary Teatr w ciągu półwiecza dał czternaście premier autora, najczęściej w reżyserii Jerzego Jarockiego: Tango (1965), Garbus (1976), Terapia grupowa tylko dla panów (1984), Portret (1988).

Tango zagrane ponad 300 razy stało się jedną z najczęściej przywoływanych inscenizacji naszego teatru.

Drugim obok Tanga najczęściej wymienianym we wspomnieniach krytyków i widzów przedstawieniem byli Emigranci (1976) w reżyserii Andrzeja Wajdy. Sztuka ta była symbolicznym powrotem Sławomira Mrożka, po latach reżimowej cenzury, na polskie sceny. Spektakl cieszył się ogromnym zainteresowaniem podczas tourne teatru na scenach Europy i Ameryki Południowej.

W roku 1990 Kraków świętował 60 urodziny Sławomira Mrożka.

Narodowy Stary Teatr był jednym z głównych współorganizatorów uroczystości przygotowując wystawy, okolicznościowe wydawnictwa, spotkania i happeningi.

W pierwszej dekadzie XXI wieku na scenie przy pl. Szczepańskim miały miejsce dwie premiery: Wielebni (2001), jeden z najnowszych dramatów, którego światowa prapremiera odbyła się we Włoszech, a polska na naszej scenie w reżyserii Jerzego Stuhra oraz gorzko rozrachunkowe Pieszo (2003) w reżyserii Kazimierza Kutza. Na obu premierach obecny był ich autor wywoływany owacyjnymi brawami na scenę. Z tego ostatniego czasu pozostała w archiwum teatru niezwykła pamiątka – rysunki przedstawiające symbolicznie wszystkie dramaty autora Tanga, które grane były na scenie Narodowego Starego Teatru.      Kup bilet online
copyright 2010-2014
Projekt i wykonanie serwisu aem