aktualności

25/11/2013 > niezywkłe słuchowisko słowno - muzyczne: „Człowiek, który śpi” wg powieści Georges’a Pereca w reż. Lucy Sosnowskiej

2013-11-21
niezywkłe słuchowisko słowno - muzyczne:

„C
złowiek, który śpi”
25/11/203 (pon.), godz. 20.00

Strefa Be (ul. Jagiellońska 1)
oraz na antenie radia PiN 104.9 FM


RELACJA FOTO Z PROJEKTU: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.609445285786506.1073741877.103336493064057&type=1


BILET WSTĘPU: 10 ZŁ

To wyjątkowe wydarzenie było prezentowane już w najbliższy poniedziałek 25 listopada o godz. 20:00 na deskach Narodowego Teatru Starego w Krakowie (Strefa BE) przy jednoczesnej transmisji przez Radio PiN. To pierwsza tego rodzaju współpraca stacji z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Radia PiN od niedawana można słuchać w stolicy Małopolski na częstotliwości 104.9 FM.

Reżyseria: Lucy Sosnowska

Partytura i dramaturgia: Aśka Grochulska

Aranżacja muzyczna: Bartosz Dziadosz (Pleq)

Występują: Katarzyna Krzanowska, Jaśmina Polak (gościnnie), Roman Gancarczyk

Kuratorzy projektu: Dominik Sroka, Krzysztof Zarzecki

Zdjęcie: Zuza Krajewska & Bartek Wieczorek

Autor plakatu: Jonasz Ulatowski

"To, co się dzieje naprawdę, co przeżywamy, reszta, cała reszta, gdzie to jest? To, co się dzieje każdego dnia i z każdym dniem powraca: banalność, codzienność, oczywistość, pospolitość, zwyczajność, pod-zwyczajność, rutynowość, szmer, jak to sobie uzmysłowić, jak to zgłębić, jak to opisać?

"Człowiek, który śpi" jest powieścią, w której Georges Perec – „nawiązując do pewnego szczególnego okresu w swoim życiu” – opowiada historię 25-letniego mężczyzny, który pewnego dnia postanawia przerwać studia, zerwać wszelkie kontakty i wycofać się z życia. Zamyka się w pokoju na poddaszu paryskiej kamienicy, całymi dniami leży i wpatruje się w sufit. Grywa samotnie w karty, stawia pasjansa, czyta „Le Monde”, wałęsa się po mieście, sprowadzając swoją egzystencję do niezbędnego minimum. Odmawia uczestnictwa w rzeczywistości. Żyje w stanie zawieszenia. Dryfuje. Śni.

"Człowiek, który śpi" może być interpretowany jako zapis stanu zaniechania aktywności życiowej, ale można doszukać się w nim czegoś, co Virginia Woolf w swoim eseju O chorowaniu nazywała „leżeniem na wznak”. Swoistej choroby, dzięki której można zdezerterować z życia i przyglądać się światu z innej perspektywy. Jak pisała: „być może po raz pierwszy od wielu lat być zdolnym do rozejrzenia się wokoło, spojrzenia w górę – na przykład do spojrzenia w niebo”.

"Człowiek, który śpi. Landscape score" Lucy Sosnowskiej i Aśki Grochulskiej to rozpisana na utwory – epizody, instalacja słowno-muzyczna, która w aranżacji Bartosza Dziadosza (Pleq), łączącego w swoich kompozycjach elementy muzyki laptopowej, drone, downtempo oraz abstrakcyjny glitch i modern classical, zaprasza odbiorcę do wspólnej podróży. Podróży bez ruchu, śnienia bez snów, gry ze światem, użyczenia przedmiotom głosu, a przed wszystkim utrwalenia tego, co pod-zwyczajne, „co przepływa, gdy nic nie przepływa, poza czasem, ludźmi, samochodami i chmurami”.

Czekać, aby nie było już na co czekać. Włóczyć się, spać. Pozwalać, aby tłum cię unosił i aby unosiła cię ulica. Wędrować wzdłuż rynsztoków, ogrodzeń i kanałów. Iść nabrzeżem, skradać się pod ścianami. Tracić czas. Porzucić wszelkie plany, zawieść wszelką niecierpliwość. Być bez pragnień, bez urazy, nie odczuwać buntu. Przed tobą, w miarę jak upływa czas, otwiera się życie w bezruchu, bez kryzysów, bez nieładu: żadnych wybojów, żadnego zachwiania. Minuta za minutą, godzina za godziną, dzień po dniu, sezon po sezonie, rozpoczyna się coś, co nigdy nie zazna końca: twoje życie roślinne, twoje życie odwołane."

><

Słuchowisko było transmitowane przez Radio PiN do wszystkich 9 miast, w których stacja nadaje. Od niedawna Radia PiN można słuchać także w Krakowie na częstotliwości 104.9 FM. Wyjątkowy charakter stacji stanowią starannie wyselekcjonowana muzyka oraz rzetelne informacje i ciekawa publicystyka z obszaru polityki, społeczeństwa i gospodarki. PiN to radio dobrego smaku, nowoczesne, neutralne politycznie, skierowane do mieszkańców największych miast w Polsce.

Radio PiN to rozgłośnia dla ludzi aktywnych intelektualnie, interesujących się gospodarką, liderów opinii otwartych na świat i nowe trendy. Stację charakteryzuje unikalna muzyka będąca miksem współczesnej muzyki lounge, chill, pop oraz muzycznego mainstreamu. Autorskie audycje muzyczne w Radiu prowadzą m.in.: Karolina Kozak, Maciej Ulewicz, Marcin Sobesto, Bartek Winczewski, Sebastian Korsak i Stephane Włodarczyk. Na antenie Radia PiN obecne są również audycje o podróżach, szeroko pojętej kulturze, modzie, lifestyle’u, sporcie, nowych technologiach i motoryzacji.

><

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
31-010 Kraków, ul. Jagiellońska 5,
www.stary.pl

Biuro Obsługi Widzów:
Pl. Szczepański 1, tel. 12 422 40 40, fax 12 292 75 12, rezerwacja@stary.pl
Godziny otwarcia biura: pn.-pt. w godz. 9:00-17:00, sb. w godz. 9:00-13:00

Kasy biletowe:
ul. Jagiellońska 1, tel. 12 422 90 80
ul. Starowiślna 21, tel. 12 428 47 00
Godziny otwarcia kas: cz.-sb. w godz. 10.00-13.00, 17.00-19.00, nd. w godz. 17.00-19.00 oraz w pn. godzinę przed rozpoczęciem projektu radiowego.


Kup bilet online
copyright 2010-2014
Projekt i wykonanie serwisu aem