o teatrze historia sceny archiwum materiały prasowe
sceny

Duża Scena

W latach 1799 - 1893  widownia i scena mieściły się na parterze i wypełniały wszystkie kondygnacje budynku - patrz Historia budynku.

Obecny kształt scena i widownia zyskały w 1943 roku. Zmieniono wtedy funkcje przestrzeni zaprojektowanej w 1903 roku przez Tomasza Stryjeńskiego i Franciszka Mączyńskiego przeznaczonej na koncerty muzyczne, rauty, przyjęcia. W miejsce estrady znajdującej się na pierwszym piętrze w sali koncertowej  projektanci, Bronisław Opaliński i Marcin Bukowski, wprowadzili scenę z zapleczem i garderobami. Przepruli stropową część budynku aż po strych, urządzając nadscenie ze sznurownią. Widownia otrzymała płaską podłogę i proste biurowe krzesła, pozostawiono balkon od ulicy Jagiellońskiej i na ścianie wewnętrznej budynku.

Za dyrekcji Ronarda Bujańskiego w 1945 roku dokonano dalszych modernizacji wnętrza:  połączono schodami proscenium z widownią, nachylono podłogę widowni, wymieniono krzesła, wstawiono nową aparaturę oświetleniową i horyzont. W ciągu II połowy XX wieku powiększano scenę głównie za sprawą reżyserskich inscenizacji.

W latach 70. zamknięto balkon dla publiczności, urządzając w nim kabiny dla akustyka i elektryka, zmieniono oświetlenie sceny.

Znaczącą modernizację widowni zrealizowano w 2004 roku likwidując nachylenie podłogi, montując amfiteatralną widownię opartą na lekkiej stalowej konstrukcji, wymieniając siedzenia na nowoczesne, wygodne fotele. Wzmocniona została konstrukcja sceny poprzez montaż stalowych podciągarek  nad czaszą sceny, wprowadzono elektryczny napęd dla pracy wyciągów i sztankietów, skomputeryzowano oświetlenie sceny wprowadzając reflektory nowego typu (ADB). Widownia o 350 miejscach otrzymała klimatyzację. W 2005 roku zakończono rekonstrukcje secesyjnych wnętrz, dolnego i górnego foyer teatru.Kup bilet online

Bilety

Wybierz tytuł spektaklu:cena biletu:

55 zł - normalny
35 zł - ulgowybilety ulgowe przysługują:
- emerytom, rencistom,
  inwalidom i ich opiekunom
- studentom, uczniom
- posiadaczom Kart Stałego Widza


copyright 2010-2014
Projekt i wykonanie serwisu aem