mitos21

 


 

Mitos21 European Theatre Network / Mitos21 Europejska Sieć Teatrów

 

Mitos21, międzynarodowa sieć współpracy między najważniejszymi i najprężniej działającymi teatrami Europy, powstała w październiku 2008 roku. Jednym z założycieli Mitos21 był Narodowy Stary Teatr w Krakowie. Początkowo Europejska Sieć Mitos21 nie posiadała stałej instytucjonalnej struktury, a koordynatorem każdego z realizowanych projektów był jeden z teatrów – członków stowarzyszenia.

9 września 2012 r. podczas odbywającego się w Paryżu walnego zgromadzenia podjęto decyzję o powołaniu oficjalnej struktury organizacyjnej sieci, wybierając jednocześnie jej Zarząd, w skład którego weszli: Staffan Valdemar Holm (naczelny dyrektor artystyczny Düsseldorfer Schauspielhaus) jako przewodniczący sieci Mitos21, Lluis Pasqual (dyrektor artystyczny Teatre Lliure, Barcelona) wiceprzewodniczący, Emmet Feigenberg (dyrektor artystyczny, Det Kongelige Teater, Kopenhagen), Manfred Weber (dyrektor zarządzający Düsseldorfer Schauspielhaus), Gabor Zsambeki (dyrektor Katona József Színház, Budapeszt) i Ifigenia Taxopoulou (manager projektów międzynarodowych, Saloniki, Grecja) na stanowisku sekretarza generalnego.
Miesiąc później, 9 października 2012 r., Staffan Valdemar Holm, zorganizował konferencję prasową podczas której poinformował, że siedzibą zarządu Mitos21 będzie Düsseldorf.


Nazwa sieci – Mitos21 pochodzi od starożytnego słowa mitos oznaczającego „nić” i nawiazuje do starogreckiego mitu o nici Ariadny, która pomogła Tezeuszowi wyjść z labiryntu. Ideą stowarzyszenia jest poszukiwanie różnych perspektyw spojrzenia na współczesny teatr i jego społeczną rolę oraz stworzenie możliwości spotkania i współpracy pomiędzy artystami z różnych krajów Europy. Jednym z głównych celów jest określanie i wzmacnianie punktów stycznych pomiędzy artystyczną kreacją a współczesnymi narodowymi i globalnymi problemami.

 

Członkowie Mitos21:

- Dania: Det Kongelige Teater - Kopenhaga;

- Francja: La Colline – théâtre national, Paryż;

- Hiszpania: Teatre Lliure, Barcelona;

- Holandia: Toneelgroep Amsterdam;

- Niemcy: Deutsches Theater – Berlin, Schauspiel Frankfurt, Düsseldorfer Schauspielhaus,

Kunstfestspiele Herrenhausen, Hanover;

- Polska: Narodowy Stary Teatr, Kraków;

- Szwajcaria: Théâtre Vidy – Lozanna;

- Szwecja: Kungliga Dramatiska Teatern – Sztokholm;

- Węgry: Katona József Szinház – Budapeszt;

- Wielka Brytania: Royal National Theatre – Londyn.


Odwiedziło nas już 32712 osób.