o teatrze historia sceny archiwum materiały prasowe
sceny

SALA HELENA

Przestrzeń sali im. H. Modrzejewskiej powstała w 1906 roku w czasie secesyjnej przebudowy teatru zaprojektowanej przez architektów Tadeusza Stryjeńskiego i Franciszka Mączyńskiego w roku 1903. Sala zwana Małą przeznaczona była na spotkania balowe, kameralne koncerty, bankiety. Autorem secesyjnego wystroju Małej Sali był Eugeniusz Dąbrowa. ¦ciany sali posiadały jasnoszary kolor, zdobił je fryz z białych akacji oraz drewniana boazeria w tonacji czerwono-złotej.

W 1944 roku, z inicjatywy niemieckich władz okupacyjnych, przywrócono w Starym Teatrze scenę, zlikwidowaną w 1893 roku. Prace adaptacyjne wykonano według projektów Bronisława Opalińskiego i Marcina Bukowskiego. Małą Salę przemianowano na foyer teatru z antraktowym bufetem. Po odzyskaniu niepodległości w 1945 roku foyer adaptowano na Małą Scenę, gdzie do 1954 roku zagrano ponad 40 premier.

Po otrzymaniu, w tym samym roku,  przez Stary Teatr drugiej sceny zwanej Teatrem Poezji (obecna Scena Kameralna), Mała Scena przestała istnieć. W 1956 roku Staremu Teatrowi nadano imię Heleny Modrzejewskiej, a przestrzeń Małej Sceny nazwano imieniem patronki. W 1977 roku Andrzej Wajda pracując nad Nastasją Filipowną według Idioty F. Dostojewskiego, przeprowadził w tym wnętrzu 21 otwartych prób z publicznością, zakończonych przedstawieniem granym w teatrze przez 10 lat. W ostatnim 30 leciu w Sali im. H. Modrzejewskiej inscenizowano sztuki okazjonalnie. Służyła ona także jako przestrzeń do zmiennych ekspozycji poświęconych historii teatru oraz  jako sala konferencyjna.

Po zakończonych w 2008 roku pracach remontowych Sala Heleny Modrzejewskiej odzyskała swój secesyjny wystrój z 1906 roku.Kup bilet online

Bilety

Wybierz tytuł spektaklu:cena biletu:

55 zł - normalny
35 zł - ulgowybilety ulgowe przysługują:
- emerytom, rencistom,
  inwalidom i ich opiekunom
- studentom, uczniom
- posiadaczom Kart Stałego Widza


copyright 2010-2014
Projekt i wykonanie serwisu aem