o teatrze historia sceny archiwum materiały prasowe
archiwum

Trzy stygmaty Palmera Eldritcha

Świat, w którym wszystko jest bigger than life, nawet miniaturyzacja. życie jest coraz bardziej beznadziejne, a halucynacje realniejsze od życia. Rzeczywistość jest skrajnie skomercjalizowana i utylitarna, a rzuceni w nią bohaterowie muszą zmierzyć się z przeciwnościami, które ich przerastają. (Jan Klata)

Dick posługuje się dekoracjami science-fiction, by w sugestywny sposób opisać nasze współczesne lęki i egzystencjalne dramaty. Jego książki przepełnione są obawą przed odczłowieczeniem, kapitalizmem, światem pełnym namiastek i artykułów zastępczych, niezdolnością odróżniania prawdy od fałszu. W każdej ujawnia się również obsesyjne poszukiwanie Boga, niekoniecznie w pojęciu chrześcijańskim, Boga jako istoty niezależnej od Wszechświata i niedostępnej dla ludzkiego umysłu.

W Trzech stygmatach Palmera Eldritcha o wpływy rywalizuje dwóch producentów halucynogenów. Monopolistą na rynku jest  P. P. Laytous - firma oferująca "przeniesienie duszy". Produkuje elementy gry "Perky Pat", które w połączeniu z narkotykiem Can-D wywołują światy zastępcze, namiastkę cudownego życia na Ziemi. Każdy mężczyzna staje się bogatym playboyem, a każda kobieta jego piękną kochanką. Jednocześnie na rynku pojawia się nowy narkotyk Chew-Z reklamowany hasłem: "Bóg obiecuje życie wieczne, my możemy je dać". Zbiega się to z powrotem z odległego układu Proximy Palmera Eldritcha. Walka konkurencyjna dostarczycieli namiastek innego wymiaru rzeczywistości staje się coraz bardziej niepokojąca i zagadkowa. Nie wiadomo bowiem czym naprawdę są światy, do których przenosi się człowiek po zażyciu Chew-Z. Czy są tylko imitacją? Narkotyczną wizją? Czy może istnieją poza naszym pojmowaniem Wszechświata? Dlaczego każdorazowe doświadczenie przeniesienia łączy się z odczuciem obecności czegoś niezidentyfikowanego i przerażająco obcego?  Akcję rozsadzają koleiny halucynacyjne, w które wpadają bohaterowie, światy równoległe, których nie można rozgraniczyć i które wzajemnie się przenikają. Coraz trudniej odpowiedzieć, która rzeczywistość jest prawdziwa, gdzie kończy się narkotyczna wizja i zaczyna jawa, w końcu kto lub co stwarza świat, w którym wszyscy naznaczeni są stygmatami Palmera Eldritcha.Kup bilet online

Bilety

Wybierz tytuł spektaklu:cena biletu:

55 zł - normalny
35 zł - ulgowybilety ulgowe przysługują:
- emerytom, rencistom,
  inwalidom i ich opiekunom
- studentom, uczniom
- posiadaczom Kart Stałego Widza


copyright 2010-2014
Projekt i wykonanie serwisu aem