spektakle baz@rt re_wizje wydawnictwa edukacja
zobacz galerię:

spektakle

Kupiec Mikołaja Reja

Kupiec Mikołaja Reja: skandalizujący, anty-kościelny, brutalistyczny, ewangelizujący, wulgarny, głęboko religijny, medytacyjny, za długi, przegadany, piękny i przerażający dramat, zapomniany przez teatr, lekceważony przez polonistykę, ostatnio wydany w 1924 roku we Lwowie, nie doczekał się jeszcze prapremiery. Jeden z pierwszych dramatów napisanych w języku polskim nie został nigdy wystawiony.
 
W 2008 roku, Michał Zadara i Paweł Sztarbowski wygłaszali w różnych polskich miastach wykłady o Kupcu – starając się wyjaśnić, dlaczego utwór tak wielki został tak bardzo zapomniany. 
 
 
O KUPCU MIKOŁAJA REJA mówi Michał Zadara:
 
Rej bardzo krytykował Kościół oraz kler. Jego zarzuty pod tym adresem ciągle brzmią aktualnie i zadziwiająco odważnie. Równocześnie proponuje on bardzo pogłębioną i skupioną drogę duchową. Nie poprzestaje na krytyce katolicyzmu, ale też proponuje powrót do źródeł chrześciaństwa na podstawie łaski, miłosierdzia. To jest bardzo religijna sztuka – i ważniejsza od krytyki Kościoła jest dla Reja krytyka stanu duchowego współczesnego człowieka. Współczesnego jemu, i współczesnego nam. W tym sensie jest to sztuka współczesna.Kup bilet online

Bilety

Wybierz tytuł spektaklu:cena biletu:

30 zł [normalny];
20 zł [ulgowy]bilety ulgowe przysługują:
- emerytom, rencistom,
  inwalidom i ich opiekunom
- studentom, uczniom
- posiadaczom Kart Stałego Widza


copyright 2010-2014
Projekt i wykonanie serwisu aem