spektakle baz@rt re_wizje wydawnictwa edukacja
zobacz galerię:

spektakle

Dwanaście stacji

Dwanaście stacji Tomasza Różyckiego - wbrew niektórym opiniom - nie jest ani parodią, ani tym bardziej kopią Pana Tadeusza, nie jest też w żadnym razie jego zaprzeczeniem, ale raczej - jak pisał w "Gazecie Wyborczej" Piotr Śliwiński - jego echem, dalekim następstwem, życiem po życiu.

Poemat Różyckiego zdumiewa odwagą, rozmachem przedsięwzięcia i zakomitością konstrukcji. Kamienica w Opolu staje się tu powidokiem kresowego dworku - nie przypadkiem ciocia głównego bohatera planuje spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy w Glinianach, których parafię mają wspomóc datki zebrane przez rodzinę.

Najistotniejszą jednak sprawą jest specyficzna postawa bohatera i opowiadacza, pewien sposób postrzegania rzeczywistości, zarówno teraźniejszości, jak i przeszłości. W końcu oba te wymiary czasowe w równym stopniu nas konstytuują. Otóż narrator Dwunastu stacji jedno oko ma czułe, drugie zaś złośliwe, umożliwia mu to ambiwalentne obejmowanie rzeczy, osób, sytuacji - złośliwie i czule jednocześnie.

Lekkość narracji jest tu zwodnicza, Różycki bowiem świadom jest tego, iż pisanie eposu narodowego jest dziś niemożliwe. Tym większy budzi szacunek jego zamierzenie, którego realizacja trafnie w roku 2004 uhonorowana została Nagrodą Fundacji im. Kościelskich.
(Mateusz  Pakuła)

 
Główny bohater – wnuk, mieszkających na Śląsku, repatriantów ze Wschodu - zostaje obarczony misją przekazania na Ukrainę pieniędzy, by wspomóc tamtejszą parafię. Utwór Różyckiego to nieco szalona, pełna humoru, czasem wręcz groteski, opowieść afirmująca tradycje i codzienność opolskiego Śląska, regionu, gdzie kultura lokalna miesza się z niemiecką i kresową.

(Justyna Nowicka, Rzeczpospolita)

Pamięć pokoleń daje się dotknąć, odszukać, staje się pamięcią wspólną rodziny, ale teraz również własną. Ogromnie patetycznie brzmią te słowa, unieważnione w spektaklu przez dystans, obezwładnione śmiechem. (...) Jest to komedia przedniej jakości.

(Tadeusz Kornaś, TEATR)

 Kup bilet online

Bilety

Wybierz tytuł spektaklu:cena biletu:

45 zł [normalny];
30 zł [ulgowy]bilety ulgowe przysługują:
- emerytom, rencistom,
  inwalidom i ich opiekunom
- studentom, uczniom
- posiadaczom Kart Stałego Widza


copyright 2010-2014
Projekt i wykonanie serwisu aem