spektakle baz@rt re_wizje wydawnictwa edukacja
zobacz galerię:

spektakle

Dumanowski side A i B


Inspiracja: Dumanowski Wita Szostaka

Realizatorzy: SIDE A­ – tekst Martyna Lechman / reżyseria Konrad Dworakowski

                      SIDE B – tekst Tomasz Jękot / reżyseria Sebastian Krysiak

 

Nieczęsto się zdarza, że ten sam temat/tekst możemy oglądać podczas jednego wieczoru w dwóch różnych realizacjach, jak będzie to miało miejsce w przypadku tej premiery. Choć nie jest to zabieg teatrowi zupełnie obcy. Tym razem sprawę komplikuje fakt, że materia literacka stanowiąca inspirację tego podwójnego spektaklu jest na tyle płynna i enigmatyczna, że może stanowić podstawę do bardzo rozbieżnych interpretacji. Tym ciekawiej zapowiada się efekt końcowy, który zobaczymy 27 kwietnia 2013 roku.

Dumanowski Wita Szostaka to rodzaj powieści-apokryfu o wyimaginowanym bohaterze narodowym, który żył przez 123 lata rozbiorów. W swoim bogatym w wydarzenia życiu spotkał ludzi, których nazwiska dobrze znamy, ale ich powieściowe biografie układają się zupełnie inaczej niż w szkolnych podręcznikach. Osadzając większość akcji w Krakowie, autor wykreował intrygującą wizję miasta, którego genius loci zniewala, zasysa i odmienia ludzkie losy. Na kartach powieści bowiem władzę w Krakowie sprawuje książę Czartoryski, Mickiewicz odkrywa powołanie duchowne i zostaje biskupem, a Słowacki – realizuje się zawodowo jako bankier.

Powieść ­– napisana sugestywnie, barwnie i z poczuciem humoru – to fascynująca wizja alternatywnej historii Polski XIX i XX  wieku. I wspaniały materiał do refleksji o mechanizmach narodzin narodowych mitów. Autor pokazuje, że pozostają one do końca nieodgadnione, a o ich kształcie decydują nie tylko potrzeby tworzących go ludzi, ale również zwykły przypadek. Powieściowy Józafat Dumanowski do końca pozostaje postacią niejednoznaczną, liczni biografowie nigdy nie ustalą ostatecznej wersji jego życiorysu, gdyż zachowane źródła są nieliczne i sprzeczne. Nie wiemy nawet, czy był jedną osobą, czy na jego mityczny los złożyło się kilka różnych życiorysów. Co więcej, odmalowany przez Szostaka wizerunek Dumanowskiego wydaje się na tyle kontrowersyjny, że właściwie trudno zrozumieć, dlaczego został on uznany za narodowego bohatera, dołączając do panteonu krakowskich świętych.

Na te – i inne – pytania postarają się odpowiedzieć dwie ekipy realizatorów, które zmierzą się z legendą tej szalenie tajemniczej postaci. W ramach re_wizji BIO.S przygotują dwa autorskie warianty biografii Dumanowskiego – side A i side B – które złożą się na spektakl grany na Dużej Scenie naszego teatru.

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach projektu "IV edycja festiwalu re_wizje w Małopolsce" ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013
Kup bilet online

Bilety

Wybierz tytuł spektaklu:cena biletu:

55 zł (normalny)
35 zł (ulgowy)bilety ulgowe przysługują:
- emerytom, rencistom,
  inwalidom i ich opiekunom
- studentom, uczniom
- posiadaczom Kart Stałego Widza


copyright 2010-2014
Projekt i wykonanie serwisu aem