spektakle baz@rt re_wizje wydawnictwa edukacja
zobacz galerię:

spektakle

Wanda
ZOBACZ ZAPOWIEDŹ SPEKTAKLU NA


Wanda skoczyła do wody i co teraz? Czy jeden z ważniejszych mitów odbija się we współczesnych twarzach czy jest raczej niepokojącą historią o martyrologicznych tęsknotach?


Paweł Passini (reżyser) oraz Sylwia Chutnik i Patrycja Dołowy (autorki scenariusza) badają tajemniczą postać krakowskiej Wandy, która nie chciała Niemca. Przyglądają się jej, jak wpada do Wisły, jak urządza sobie nowe życie na jej dnie. Patrzą też w stronę widowni: kim dla nas jest opowieść o samobójstwie w nie swoim imieniu i czy jest nam w ogóle potrzebna?

 

„Mierząc się z legendą, podświadomą historią danej kultury, narażamy się na ogólne pośmiewisko. Zwłaszcza, kiedy wersji danej historii jest wiele, a wszystkie one przyrosły do tożsamości narodu i moszczą się w niej od lat. Dekonstruując historie znane i lubiane należy liczyć się z tym, że określą nas mianem uzurpatorów. Dzikich bezbożników igrających z zastaną pulą symboli, odniesień i tęsknot. Takie sytuacje korcą w szczególności – nie dla samej zabawy z podkładaniem dynamitu pod twarde skorupy ojczyźniane, ale dla odświeżenia są te zabiegi. Wpuszczenia powietrza, liftingu” – deklarują autorki sztuki w programie spektaklu.

Wanda Sylwii Chutnik i Patrycji Dołowy pomyślana jest jak palimpsest, gdzie dramat odkrywany jest w kolejnych warstwach. Ślady nie do końca wydrapanych warstw nachodzą na siebie i przenikają się, tworząc całość. Tekstowe puzzle budują labirynt, po którym możemy się poruszać. […] Wyciągamy Wandę z błotnistych krzaków i podtrzymujemy jej kark, aby mogła zaczerpnąć powietrza. Ta jednak nie potrafi już mówić w ten sposób, abyśmy mogli to zrozumieć. Dostajemy w efekcie okrutny w swej postaci widok dziewczyny otwierającej usta i niewydobywającej z siebie dźwięku. Nie wiadomo jednak, czy to jej niemoc czy nasza głuchota na prawdziwe słowa «bohaterki narodowej» zrzuconej do zimnej wody.”


Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach projektu "IV edycja festiwalu re_wizje w Małopolsce" ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013


Kup bilet online

Bilety

Wybierz tytuł spektaklu:cena biletu:

45 zł (normalny)
30 zł (ulgowy)bilety ulgowe przysługują:
- emerytom, rencistom,
  inwalidom i ich opiekunom
- studentom, uczniom
- posiadaczom Kart Stałego Widza


copyright 2010-2014
Projekt i wykonanie serwisu aem