spektakle baz@rt re_wizje wydawnictwa edukacja
zobacz galerię:

spektakle

Gyubal Wahazar

GW: o tłumie, którego lęk w niedalekiej przyszłości przyciągnie dyktatora obiecującego nową utopię.

GW: o lęku przed niedaleką przyszłością, w której spragniony tłum wybierze nowego dyktatora.

GW: o dyktatorze, który najlepiej wytłumaczy zalęknionemu tłumowi niedaleką przyszłość demokracji.

W ostatnią sobotę lutego zapraszamy na premierę Gyubala Wahazara Pawła Świątka. Młody reżyser mierzy się z nakreśloną przez Witkacego w 1921 roku wizją świata w rozpadzie, w którym brak wartości wykorzystują ludzie tacy jak tyran Gyubal Wahazar i jego oponent O. Unguenty, oferujący zagubionym masom cudowne recepty na organizację społeczeństwa.
„Łatwe szczęście ludzkości zabije trudną radość wyjątkowych jednostek” – pisał Witkacy wieszcząc koniec cywilizacji, ponieważ: „Doznania metafizyczne dostępne są tylko jednostce, społeczeństwo zaś traktuje sztukę, religię i filozofię czysto instrumentalnie, spożytkowując je dla swoich potrzeb… albo nie zajmuje się nimi wcale”.
„Całkowite uspołecznienie jest niczym innym jak podporządkowaniem interesów indywiduum interesom ogółu” – analizował Jan Błoński, wybitny krytyk i znawca Witkacego.
Twórcy spektaklu pragną przyjrzeć się, jak brzmią diagnozy Witkacego w naszej rzeczywistości, rozdartej między powszechną konsumpcją, unifikującą wszystko i wszystkich, oraz religijnym konserwatyzmem.Kup bilet online

Bilety

Wybierz tytuł spektaklu:cena biletu:

55,00 zł normalne
35,00 zł ulgowebilety ulgowe przysługują:
- emerytom, rencistom,
  inwalidom i ich opiekunom
- studentom, uczniom
- posiadaczom Kart Stałego Widza


copyright 2010-2014
Projekt i wykonanie serwisu aem